NAS (Ağa Bağlı Depolama) Nedir ve NAS Küçük İşletmeler için Neden Önemlidir?

Küçük İşletmeler için QNAP NAS

 

Veriler günümüzde şirketler için kritik önemdedir. Verilerine ulaşamadıklarında şirketler müşterilerine istenilen düzeyde hizmet sunamayabilirler. Kötü müşteri hizmetleri, satış kayıpları veya bozuk ekip çalışması sorunlarının hepsi, şirket içinde ekiplerin verilere erişemediğinde olabileceklere örneklerdir.

 

EN_Aod_TS-x53A+TS-x51+_300X250

Bu sorunların her biri verimliliğin düşmesine, potansiyelin kullanılamamasına ve müşterilerin veri sonuçlarının düzeltilmesini bekleyememesi durumunda, gelir kaybına neden olabilecektir.

 

Ayrıcı, veri depolaması söz konusu olduğunda küçük işletmeler, depolama çözümlerinin aşağıdaki özellikleri karşılamasının gerektiği durumlarla da karşı karşıya kalırlar:

 

Daha düşük maliyet
Kolay kullanım (küçük işletmelerin çoğunda BT personeli bulunmaz)
Depolama ihtiyaçlarına paralel büyütebilme olanağı

 

2016 yılı itibarıyla yalnızca e-posta arşiv kapasitesinin 13.321,4 petabayttan 111.624,1 petabayta çıkması beklenmektedir.1 Veritabanı arşiv kapasitesinin ddaha da fazla artarak 13.527 petabayttan 106.472,4 petabayta çıkması beklenmekte.1 Bu önemli miktarlardaki artışlar, işletmenizin artan depolama ihtiyacı çözümlerinin yanı sıra gelişen çözümler gerektirmektedir.

İşte bu aşamada Ağa Bağlı Depolama (NAS) cihazları devreye girmektedir. NAS cihazları birçok sektörde etkili, ölçeklenebilir, düşük maliyetli depolama çözümü olarak büyük kurumlarda ve küçük işletmelerde hızla yayılmaktadır.

 

NAS nedir?

Ağa Bağlı Depolama (NAS) cihazı, verilerin yetkili kullanıcılar ve farklı müşteriler için merkezi bir konumda depolanmasını ve buradan alınmasını sağlayan ağa bağlı bir depolama cihazıdır. NAS cihazları, ek depolamaya ihtiyacınız oldukça elinizdekilere yeni cihazlar ekleyebileceğiniz anlamına gelen, esnek ve yatay ölçeklendirilebilen cihazlardır.

 

NAS, ofiste özel bir bulut olmasına benzer. NAS daha hızlıdır, maliyeti daha düşüktür ve her şeyin sizin kontrolünüzde olmasını sağlayan işyerindeki genel bulut kurulumunun bütün avantajlarını sunar.

 

Aşağıdaki nedenlerden dolayı NAS cihazları küçük işletmeler için idealdir:

Kullanılması kolaydır, genel olarak ayrı BT personeline ihtiyaç olmaz
Daha düşük maliyet
Maliyeti düşüktür
Veri depolamasının emniyetli ve güvenilir biçimde bir merkezde toplanmasını sağlar

NAS cihazıyla verilere her zaman erişilebildiğinden çalışanların işbirliği yapması kolaylaşır, müşterilere zamanında yanıt verilebilir ve bilgiler tek bir yerde bulunduğundan satışlar ve diğer konular anında izlenebilir. NAS cihazı özel bulut gibi olduğundan ve ağ bağlantısı kullanılarak verilere uzaktan erişilebildiğinden, personel her yerden ve her zaman erişim sağlayabilir.

1why-2f-qnap-nas

Depolamanın bir yerde olmayıp dağınık olması durumunda küçük işletmeler şu sorunlarla karşılaşabilir:

Veriler senkronize olmayabilir
Depolamada arıza olması durumunda güvenilirlik ve erişim sorunları (NAS cihazları kolayca yedekleme için kullanılabildiğinden verileriniz istediğiniz her zaman parmaklarınızın ucundadır)
Müşteri hizmetleri isteklerine ve satış sorgulamalarına yanıt vermede gecikme
Para Tasarrufu Yapmak ve Evde ya da İşyerinde Verimi Artırmak için QNAP NAS Kullanın

Güvenilir, düşük maliyetli ve merkezi çeşitli NAS çözümleriyle verimi artırın. NAS çözümleriyle kendi evinizde veya işyerinizde genel bulut avantajlarına sahip olabilirsiniz; hem de genel bulut seçeneklerinden daha ucuz fiyata.
NAS, depolama çözümü olarak haklı nedenlerle büyüyerek popüler olmakta. Şirket verilerine hemen erişim rekabette önemli avantajlar getirebilir: müşteri hizmetleri düzeyini artırma, satış döngüsünü hızlandırma, şirkette işbirliği içinde yürütülen projelerin başarılı olması. NAS çözümleri her boyuttaki işletme için uygulanabilir. NAS çözümünün şirketinize sağladığı yarar, hiç olmamasına kıyasla çok fazladır!

 

1Küresel Kurumsal NAS Pazarı 2012-2016, TechNavio